Bafta 2021: the winners and the umpteenth triumph of Nomadland

BAFTA: all the 2021 nominations for video games

The English Oscars, the Bafta 2021, have just ended: here are all the winners, with a renewed success for Nomadland

On 10 and 11 April 2021 it was the turn of the awards for the famous British Bafta (British Academy of Films and Television Arts) awards. The ceremony took place over two evenings at the Royal Albert Hall in London, with the first dedicated to technical awards and the second dedicated – obviously – to the most important awards.

The night of the Oscars is approaching, it is very close to 25 April, and Nomadland by Chloé Zhao still looks like the super favorite. In this 74th edition of the Bafta he takes home four awards: Best Film, Best Director, Best Actress in a Leading Role to Frances McDormand and Best Cinematography. Several satisfactions also for A promising woman, Rocks, Sound of metal, Ma Rainey’s black bottom e The father – with the award for best actor to the giant Anthony Hopkins.

If you are curious to find out all titles that have triumphed, you are satisfied! Here is the list of winners of the 2021 Bafta, with videos of some of the most exciting awards!

Bafta 2021: all the winners

BEST FILM

The Father, directed by Florian Zeller
The Mauritanian, regia at Kevin Macdonald
Nomadland, directed by Chloé Zhao
A Promising Woman, directed by Emerald Fennel
The Chicago 7 Trial, directed by Aaron Sorkin

BEST DIRECTOR

Thomas Vinterberg, Another Round
Shannon Murphy, Babyteeth
Lee Isaac Chung, Minari
Chloé Zhao, Nomadland
Jasmila Zbanic, Quo Vadis, Aida?
Sarah Gavron, Rocks

BEST ACTRESS

Bukky Bakray, Rocks
Radha Blank, The Forty-Year-Old Version
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland
Wunmi Mosaku, His House
Alfre Woodard, Clemency

BEST ACTOR

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Adarsh ​​Gourav, La tigre bianca
Anthony Hopkins, The Father
Mads Mikkelsen, Un altro giro
Tahar Rahim, The Mauritanian

BEST SUPPORTING ACTOR

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Barry Keoghan, The Shadow of Violence
Alan Kim, Minari
Leslie Odom Jr, That night in Miami …
Clarke Peters, Da 5 Bloods
Paul Raci, Sound of Metal

BEST SUPPORTING ACTRESS

Niamh Algar, The Shadow of Violence
Kosar Ali, Rocks
Maria Bakalova, Borat – Sequence of cinema films
Dominique Fishback, Judas and the Black Messiah
Ashley Madekwe, County Lines
Youn Yuh-jung, Minari

BAFTA FELLOWSHIP

The Lee

EE RISING STAR AWARD (VOTED BY THE PUBLIC)

Bukky Bakray, Rocks
Kingsley Ben-Adir, That Night in Miami …
Morfydd Clark, Saint Maud
Ṣọpẹ Dìrísù, His house
Conrad Khan, The Hunter and the Ice Queen

BEST ENGLISH FILM

The Shadow of Violence, directed by Nick Rowland
The Buried Ship, directed by Simon Stone
The Father, directed by Florian Zeller
His House, regia di Remi Weekes
Limbo, directed by Ben Sharrock
The Mauritanian, regia at Kevin Macdonald
Mogul Mowgli, directed by Bassam Tariq
A Promising Woman, directed by Emerald Fennell
Rocks, directed by Sarah Gravon
Saint Maud, directed by Rose Glass

BEST SOUNDTRACK

Mank, Trent Reznor e Atticus Ross
Minari, Emile Mosseri
World news, James Newton Howard
A promising woman, Anthony Willis
Soul, Trent Reznor e Atticus Ross

BEST DOCUMENTARY

Collective, regia di Alexander Nanau
David Attenborough: A Life on Our Planet, regia di Alastair Fothergill, Jonathan Hughes, Keith Scholey
The Dissident, regia di Bryan Fogel
My Friend at the Bottom of the Sea, directed by Pippa Ehlrich and James Reed
The Social Dilemma, directed by Jeff Orlowski

BEST DEBUT FOR AN ENGLISH DIRECTOR, SCREEN WRITER OR PRODUCER

His House, Remi Weekes
Limbo, Ben Sharrock, Irune Gurtubai
Moffie, Jack Sidey
Rocks, Theresa Ikoko, Claire Wilson
Saint Maud, Rose Glass, Oliver Kassman

BEST ORIGINAL SCRIPT

Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg – Another round
Jack Fincher – Mank
Emerald Fennell – A promising woman
Theresa Ikoko, Claire Wilson – Rocks
Aaron Sorkin – The Chicago trial 7

BEST PHOTOGRAPHY

Judas and the Black Messiah, Sean Bobbit
Mank, Erik Messerschmidt
The Mauritanian, Alwin H. Küchler
World news, Dariusz Wolski
Nomadland, Joshua James Richards

BEST FOREIGN FILM

Another Round, directed by Thomas Vinterberg
Dear Comrades !, directed by Andrei Konchalovsky
I miserabili, directed by Ladj Ly
Minari, directed by Lee Isac Chung
Quo Vadis, Aida ?, region of Jasmila Žbanić

BETTER ASSEMBLY

The Father, Giōrgos Lamprinos
Nomadland, Chloé Zhao
A promising woman, Frédéric Thoraval
Sound of Metal, Mikkel EG Nielsen
The trial of Chicago 7, Alan Baumgarten

BEST NON ORIGINAL SCREENPLAY

Moira Buffini – The buried ship
Christopher Hampton, Florian Zeller – The Father
Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven – The Mauritanian
Chloé Zhao – Nomadland
Ramin Bahrani – The white tiger

BEST ANIMATION FILM

Onward – Beyond the magic
Soul
Wolfwalkers – The wolf people

BEST CASTING

The shadow of violence
Judas and the Black Messiah
Threatening
A promising woman
Rocks

BEST SCENOGRAPHY

The Buried Ship – Tatiana Mcdonald
The Father – Peter Francis, Cathy Featherstone
Mank – Donald Graham Burt, Jan Pascale
World News – David Crank, Elizabeth Keenan
Rebecca – Sarah Greenwood, Katie Spencer

BEST COSTUMES

Ammonite – Michael O’Connor
The Buried Ship – Alice Babidge
Emma. – Alexandra Byrne
Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
Mank – Trish Summerville

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLES

The Buried Ship – Claire Pompili
Elegia America – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle, Patricia Dehaney
Ma Rainey’s Black Bottom – Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze
Mank – Gigi Williams, Kimberley Spiteri, Colleen LaBaff
Pinocchio – Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

BEST SOUND

Greyhound – The Invisible Enemy – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders, David Wyman
World News – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
Nomadland – Michael Wolf Snyder
Soul – Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker
Sound of Metal – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Phillip Bladh

BEST SPECIAL EFFECTS

Greyhound – The Invisible Enemy – Marc Banich, Yves De Bono, Pete Bebb, Michael Grobe, Joel Sevilla
The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins
Mulan – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
The one and only Ivan – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott Fisher

BEST ENGLISH ANIMATED SHORT

The Fire Next Time
The Owl and the Pussycat
The Song of a Lost Boy

BEST ENGLISH LIVE ACTION SHORT

Eyelash
Lizard
Lucky Break
Miss Curvy
The Present

BEST ENGLISH CONTRIBUTION TO CINEMA

Noel Clarke

Do you agree with the winners awarded at the Bafta 2021? Do you think Nomadland’s success will also be confirmed at the next Oscars? Let us know with a comment and keep following us on this page so as not to miss all the news on cinema and TV series!